Seglingssektion
Kappseglingsprogram för 2023
Datum | Möte |
Start |
Tävlingsnamn | Start ➞ Mål | ||
Juni |
4 | sön | 12.30 | 13.00 |
Olle Fribergs minns |
Stenbryggan ➞ Bångs |
|
7 | ons | 17.00 | 17.30 |
Serien |
Bångs ➞ Bångs |
|
11 | sön | 10.30 | 11.00 |
Västerfjärdsdistansen |
Bångs ➞ Bångs |
|
14 | ons | 17.00 | 17.30 |
Serien |
Bångs ➞ Bångs |
|
21 | ons | 17.00 | 17.30 |
Serien |
Bångs ➞ Bångs |
|
28 | ons | 17.00 | 17.30 | Serien | Bångs ➞ Bångs |
Juli |
5 | ons | 17.00 | 17.30 | Serien | Bångs ➞ Bångs |
|
12 | ons | 17.00 | 17.30 | Serien | Bångs ➞ Bångs |
Aug |
9 | ons | 16.30 | 17.00 | Serien | Bångs ➞ Bångs |
|
16 | ons | 16.30 | 17.00 | Serien | Bångs ➞ Bångs |
|
23 | ons | 16.30 | 17.00 | Serien | Bångs ➞ Bångs |
|
25 | fre | 17.00 | 17.30 | Kräftkalaset | Bångs ➞ Bångs |
|
27 | sön | 10.30 | 11.00 | Storsjödagen | Bångs ➞ Bångs |
|
30 | ons | 16.30 | 17.00 | Serien | Bångs ➞ Bångs |
Sep |
3 | sön | 10.30 | 11.00 | DM för IF | Bångs ➞ Bångs |
|
10 | sön | 12.30 | 13.00 | Höstseglingen |
Bångs ➞ Stenbryggan |
Kontaktperson: Kjell Krantz 070 313 90 86.
Banläggare: Kalle Naenfeldt 070-768 54 92
För jolle- och ungdomsverksamhet, kontaktperson: Fredrik Svennberg: 076-140 72 23
Resultat
Olle Fribergs Minne 4 juni 2023 | ||||
Bana: Stenbryggan - Råholmen - Bångs | ||||
Vind: 3-4 m/s, omkring NV | ||||
Start. 13.05 | ||||
Plac | Klass | Segel nr | Rorsman/Gast | Tid |
1 | IF-båt | 2289 | Kjell Krantz, Fredrik Svennberg | 1.21.05 |
2 | IF-båt | 1853 | Peter Bergström, Tomas Forsberg | +0.01.05 |
3 | IF-båt | 602 | Dag Lindström, Torleif Frank | +0.02.10 |
4 | IF-båt | 3374 | Jan Edvardsson, Emma Edvardsson | +0.02.45 |
Serien 2023 |
|||||||||
Sammanställning |
|||||||||
IF 602 | IF 1853 | IF 2289 | IF 3374 | ||||||
Race | Start | Dag | Peter | Kjell | Jan | Vinnartid | |||
Juni | 7 | 1 | 17.39 | 3 | 2 | 1 | 4 | 39.15 | |
12 | 1 | 17.30 | 3 | 2 | 1 | 4 | 25.15 | ||
2 | 18.05 | 3 | 2 | 1 | 4 | 25.10 | |||
3 | 18.37 | 4 | 2 | 1 | 3 | 27. 30 | |||
21 | inställd | ||||||||
28 | 1 | 17.37 | 3 | 2 | 1 | 4 | 37.50 | ||
2 | 18.24 | 3 | 2 | 1 | 4 | 33.30 | |||
Juli | 4 | 1 | 17.30 | 5 | 1 | 2 | 3 | 30.00 | 5=DNS |
2 | 18.07 | 5 | 1 | 2 | 3 | 33.45 | 5=DNS | ||
12 | inställd | ||||||||
Aug | 10 | 1 | 17.43 | 2 | 1 | 5 | 3 | 41.50 | 5=DNS |
2 | 18.34 | 2 | 1 | 5 | 3 | 33.00 | 5=DNS | ||
17 | 1 | 17.15 | 3 | 2 | 1 | 4 | 37.00 | ||
2 | 18.00 | 2 | 3 | 1 | 4 | 35.15 | |||
3 | 18.45 | 3 | 1 | 2 | 4 | 27.30 | |||
23 | 1 | 3 | 2 | 1 | 4 | ||||
2 | 2 | 3 | 1 | 4 | |||||
3 | 2 | 3 | 1 | 4 | |||||
30 | Inställd |
Västerfjärdsdistansen 2023 onsdag den 21 juni | |||
Bana: Start O bryggan Bångs - Storöppnaren - | |||
-runt Flygargrundet och tillbaka till Bångs. | |||
Start. 17.30 | |||
Plac | Klass | Segel nr | Team |
1 | IF-båt | 2289 | Team Kjell Krantz |
2 | IF-båt | 3374 | Team Håkan Jonsson |
3 | IF-båt | 1853 | Team Peter Bergström |
4 | IF-båt | 602 | Dag Lindström |
Storsjödagen 2023, 27 augusti | |||||||
Bana: Kryss/LänsMellan Bångs och märke söder om Ågott. | |||||||
Vind S 3 - 5 m/s | |||||||
Första start. 11.30 | |||||||
Placering | |||||||
Totalt | Segling 1 | Segling 2 | Segling 3 | ||||
1 | IF-båt | 2289 | Team Kjell Krantz | 3 | 1 | 1 | 1 |
2 | IF-båt | 602 | Team Dag Lindström | 7 | 2 | 2 | 3 |
3 | IF-båt | 3374 | Team Jan Edvardsson | 8 | 3 | 3 | 2 |
KM IF-båt 2023, 3 september | |||||||
Bana: Kryss/Läns Västerfjärden | |||||||
Vind VSV 2 - 5 m/s | |||||||
Första start. 10.55 | |||||||
Placering | |||||||
Totalt | Segling 1 | Segling 2 | Segling 3 | ||||
1 | IF-båt | 2289 | Team Kjell Krantz | 1 | 1 | 1 | |
2 | IF-båt | 3374 | Team Håkan Jonsson | 7 | 2 | 3 | 2 |
3 | IF-båt | 1853 | Team Peter Bergström | 8 | 3 | 2 | 3 |
Vinnartid | 36.15 | 27.20 | 25.10 |